top of page
giris logo-01.png
6W-8W-mavi-UV-kuvars-k-ozon-ultraviyole-

UV-C NEDİR?

UV-C doğal kaynağı güneş olan, 100-280 nanometre arasında yer alan; insan gözünün göremediği ultraviyole ışın tipidir.

hijyen-egitimi.jpg

HİZMETLERİMİZ

UV-C lambalarını kullanarak dezenfeksiyon sistemleri kuruyor, insana zarar vermemesi için de gerekli tedbirleri alıyoruz

ahsap_yuzey_temizleme-1.jpg

YARARLARI

UV-C ışınları, doğru miktarlarda, tüm virüs, bakteri vb. organizmaların DNA ve RNA'larını bozarak onları deaktive eder.

sfondo_nero.jpg

KAYNAKLAR

Bu teknoloji hakkında, yerli yabancı kaynakların ve basında yer alan yazıların linklerini buradan takip edebilirsiniz.

1200x627-radyasyona-ne-iyi-gelir-radyasy

TEHLİKELİ Mİ ?

UV-C ışınları, direkt temasta insan sağlığı için oldukça zararlıdır. Gözler için zararlıdır ve deriye kanserojen etki gösterir.

bilgi.jpg

İLETİŞİM

Firmamızla görüşüp ihtiyacınıza yönelik bir sistem için projelendirme yapmak & bilgi almak için bize ulaşın.

nedir

UV-C Nedir ?

Ultraviyole ışınlar (UV ışınlar), ışık spektrumunun insan gözü ile görünmeyen bölümünde yer alırlar. Görülebilir ışığa göre dalga boyu daha kısa olduğu için insan gözü bu ışınları algılayamaz.

Uv Işınlar 3 Farklı Spektral Alana Ayrılırlar:

  1. UV-C (100-280 nanometre arası)

  2. UV-B (280-315 nanometre arası)

  3. UV-A (315-400 nanometre arası)

Güneş ışınları her 3 ışığı da içermektedir ancak UV-C ışını ozon tabakasında tamamen emilip yok olmaktadır. 

UVC ışınları yalnızca temas ettikleri alanları etkiler, havada asılı kalmaz, yüzeylerde yayılmazlar. Ayrıca Hava, Quartz Cam ve kısmen de Su dışında her türlü madde bu ışınları filtreler, böylece ışınların bu maddelerin içine veya arkasına nüfuz etmesi mümkün olmaz.

yarar

UV-C Yararlı Etkileri

UVC ışınları temas ettikleri mikroorganizmanın DNA yapısına, hasar vererek üreme ve koloni oluşturma yeteneklerini yok ederler. Böylece profesyonel hayatta en yararlı ve önemli kullanımı olan dezenfeksiyon etkisi ortaya çıkmaktadır.

Doğru süre, mesafe ve güçlerde temas ettiği tüm mikroorganizma türlerini %99,99'a kadar yok etmektedir. Bu süreçte herhangi bir kimyasal, duman ya da koku gibi salınım meydana getirmemektedir.

Bu etkileri sebebiyle eşsiz bir hava, su ve yüzey dezenfektanı görevi görerek onlarca sene boyunca Hastane, Laboratuvar, Akvaryumlar, Su arıtma tesisleri gibi profesyonel alanda kullanılmıştır. Günümüzde özellikle pandemi sonrası kullanımının hızlıca yaygınlaşarak AVM, butik, eczane gibi iş yerlerinde de arttığı görülmektedir.

UV-C kullanımının önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaşarak tüm iş yerleri ve hatta evlere bile gireceğini öngörmekteyiz.

5e73227c554284141446e80f.jpg

Eskişehir'de bir eczane ve UV-C dezenfeksiyon işlemi (kaynak : Milliyet Gzt.)

tehlike

UV-C Tehlikeli mi ?

EVET !

UVC ışınları İnsan Sağlığı'na zararlıdır. Kişinin uzun süreli direkt temasında, göz retinasına, ciltte ise deri kanserine kadar gidebilecek zararları vardır.

O yüzden asla UV-C gözlük kullanılmadan ışın kaynağına bakılmamalı, ve de deriye uzun süre temas etmesine izin verilmemelidir.

ANCAK ;

Bu tehlikeli durum kişilerin yalnızca UV-C uygulaması yapılırken ortamda bulunması ve ışınların bireye direkt temas etmesi durumunda geçerlidir.  

Yani 1 saniye öncesine kadar saatlerce herhangi bir UV-C uygulaması yapılmış yüzey, su veya hava; ışın kaynağı kapatılır kapatılmaz hiç bir tehlike arz etmemektedir. Başka bir deyişle, daha önce ortama verilen ışınların ampul kapatıldıktan sonra olumlu / olumsuz hiçbir etkisi yoktur.

Bunun yanında, UV-C ışınlarından korunmak oldukça kolaydır, basit bir UVC gözlük ve de sıradan bir kıyafet ve eldiven takmak zararlı etkilerden bireyleri korumaktadır.

 

SONUÇ OLARAK ;

UV-C ışınları insan sağlığına zararlı ancak UV-C ile dezenfeksiyon uygulaması insan mevcut olmayan zaman dilimlerinde, tedbirler alınarak uygulandıktan sonra GÜVENLİ bir uygulamadır.


 

hizmet

Hizmet Alanlarımız

Firmamız özellikle Hava ve Yüzey dezenfeksiyon konusunda uygulamalar yapmak üzere özellikle iş yerleri, muayenehaneler, dükkanlar, depolar vb. endüstriyel alanlarda hizmet vermektedir.

Bu tarz alanlar insan bulunmayan zaman dilimlerinin rahatça tahlil edilebildiği ve de en etkili UV-C sisteminin rahatça kurulabildiği alanlar olduğu için hem risksiz hem de etkilidir.

Firmamız özellikle Nisan ayıyla beraber Asansörler için de yeni bir sistem oluşturmuş olup, başta apartman boşluğu, giriş kapıları vb. ortak kullanım alanları olmak üzere konut bazında uygulamalara da projeler geliştirmektedir. Projelerimizde kullanılan tasarımlar bir kaç farklı şekilde veya kombinasyonlarıyla oluşmaktadır;

sabit

Duvar / Tavan Sabit Tasarım

Genellikle büyük ofis, iş yerleri, tuvaletler, asansörler gibi sabit bir veya daha çok UV-C lambanın, seçilecek watt ve çalışma süresinin belirlenmesiyle yeterli geleceği durumlarda, bu şekilde uygulamalar yapılmaktadır. 

Genelde sisteme zamanlayıcılar  eklenip,  uygulanacak alanların boş olduğu saatlerde rahatça işlem gerçekleştirilir. İstenirse ek tedbirler projeye dahil edilmektedir.

uv-dcm2_edited.jpg

Asansör Tasarım

Genellikle apartmanlar, plazalar, siteler, oteller, hastaneler gibi yerleşim alanlarında ortak kullanılan alanların başında asansörler gelmektedir.

Asansörler ile gün içinde; hem yerleşik hem de bir çok misafir birey seyahat etmekte, bu da doğal olarak sürekli hijyenik kılmayı imkansız hale getirmektedir.

Asansör kapasitesi ve büyüklüğüne göre; farklı wattlarda, farklı açılarda yerleştirilen UVC lambalar ile bu sorun ortadan kalkmakta; her kullanım sonrası, asansörün boş olduğunu kontrol ettikten sonra, otomatik olarak çalışan sistem ile saniyeler içinde temas alanları ve havadaki asılı kalmış virüsler temizlenmektedir.

Firmamız; belirtilen talebe göre, insan sağlığı ve iş güvenliğini ön planda tutarak, UV-C dezenfeksiyon konusunda en uygun sonucu alacak çözümleri üretmekte; 

 

Uygulama öncesi çalışma prensipleri, tedbir opsiyonları hakkında yol haritası hazırlayıp, ihtiyaç duyulan hizmeti, en sağlıklı şekilde müşteri ile birlikte planlamaktadır.

İş yerleri için örnek çalışma şeması

ve güvenlik tedbirleri

projeB.jpg

Büyütmek için tıklayın

kaynaklar

Kaynaklar

UV-C hakkında yapılan araştırmalar, bilimsel çalışmalar ve makalelerin yanı sıra, yurt dışı UV-C uygulama ve araştırma firmalarının yaptığı çalışmalar ve basında yer bulan verileri de bu bölümde bulabilirsiniz.

Celal Bayar Üni. Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı /  Doç Dr. Nuri Özkütük (2007)  (TR)

Çalışma UV-C' nin çalışma prensibini, etkinliğini ve gerekli dozajlar hakkında bilgiler içermektedir.

https://www.das.org.tr/kitaplar/kitap2007/yazi/nuri.ozkutuk-das-2007-yazi.pdf

Alman UC-Technik firmasının hazırlamış olduğu data sheet  (ENG)

Firmanın UV-C hakkında dezenfektan etkisi, farklı loglardaki mikrop öldürücü etkileri ile ilgili detaylı bilgi içeren katalogu.

https://www.uv-technik.co.uk/assets/Uploads/product-documents/Disinfection-UV-C-Explained2.pdf

Hastane Yoğun bakım uygulama deneyi  (ENG)

Bir hastane odasında gerçekleştirilen UV-C kontaminasyon süreci ve sonuçlarının uzaklık, ışık şiddeti ve ortama göre incelendiği geniş bilgi içeren bir deney

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0305417919300920?via%3Dihub

Bağımsız bir laboratuvarın COVID-19 ve UV-C ışınları ile yaptığı test ve sonuçları  (ENG)

Covid-19 'un UV-C ışınlarıyla hangi şartlarda deaktive edilebildiğini, lamba gücü, uzaklık gibi faktörlerin sonuca etkilerinin detaylıca araştırıldığı bir çalışma. 

https://www.consumerlab.com/answers/does-uv-light-kill-coronavirus/uv-light-covid/

International Ultraviolet Association tarafından yayınlanan Covid-19 ve UV-C makalesi  (ENG)

Uluslararası Ultraviyole Birliği tarafından hazırlanmış,  UV-C ışınlarının Covid-19' un deaktive edilmesinin ve de bu yolla yayılımının nasıl azaltılabileceği ile ilgili bilgi ve derlemeler içeren bir makale.

http://www.iuva.org/IUVA-Fact-Sheet-on-UV-Disinfection-for-COVID-19

UV-C uygulamalarında lamba gücü ve açılarının etkilerini inceleyen bir çalışma (ENG)

Çalışma, UV-C lambalarının yüzey ile hangi açılarda etkili olduğu, lamba - yüzey uzaklıklarının sonuçlara etkileri hakkında bilgi verirken, bu sistemlerin neden uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini de göstermekte.

https://mechanical-hub.com/rightsizing-uv-c-lamps-for-hvac-applications/

Bakteri ve Virüslerin Loglara göre yok edilmesi için gereken enerji miktarları (ENG)

Belirli bakteri ve virüslerin %90 (log1), %99 (log2) oranlarında yok edilmesi için gerekli UV-C ışın enerji birimlerini listeleyen bir çalışma

https://www.americanairandwater.com/uv-facts/uv-dosage.htm

https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/03/12/koronaviruse-dusman-isik-dnasini-bozuyor

Sabah gazetesinde yer alan UV-C ışınlarıyla ilgili yazı 

https://www.milliyet.com.tr/gundem/eczaneden-corona-viruse-karsi-ultraviyole-isik-onlemi-6169004

Eskişehir'de çalışma saatleri dışında UV-C lamba ile dezenfeksiyon sistemi uygulayan eczane ile ilgili haber

https://news.columbia.edu/ultraviolet-technology-virus-covid-19-UV-light

Columbia Üniversitesi'nin uzak UV-C ışınları ile ilgili çalışmasını konu eden haber

EGGE TEKNİK bir EGGE YAPI markasıdır. © 2015 Egge Yapı Mimarlık Mühendislik İnşaat Taahüt ve Dekorasyon San. Tic. Ltd. Şti.

bottom of page